Recenze: Batoh na notebook Harphya 30l

18. prosince v 10:09

Máte notebook a hledáte na něj zavazadlo, které se bude dobře nosit, nebude drahé a něco vydrží? Pomocí této recenze můžete pouvažovat o jedné z možností...

Máte notebook a hledáte na něj zavazadlo, které se bude dobře nosit, nebude drahé a něco vydrží? Pomocí této recenze můžete pouvažovat o jedné z možností...

I mně se poštěstilo pořídit přenosný počítač, byť dlouho po škole (patřím ke generaci, která se bez něj i na vysoké ještě obešla, ačkoli diplomky jsme už „mastili“ doma na pentiu), a v ceně byla i bytelná brašna. Jsem však osoba křehké konstituce a abych vydržela nosit několik kilogramů na rameni, na to nemám dost trénovaná záda. Další možností byl „noname“ batoh z obchodu s výpočetní technikou. To už ale vyzkoušel můj manžel a opět jsme si v praxi ověřili, že čínské výrobky mají „vychytanou“ konstrukci, ale moc nevydrží...

Notebooky přece jen nejsou žádná půlkilová záležitost (alespoň ne ty o velikosti patnáct palců a víc) a pro častější transport vyžadují zavazadlo o patřičné pevnosti.

Naskytla se mi však možnost vyzkoušet novinku od české firmy Fornax, batoh na notebook s objemem 30l.
Firma Fornax používá polyesterové textilie o vysoké pevnosti (600D), pevné nitě, kvalitní zipy a pevné plastové části (spony), aby batohy a tašky vydržely delší dobu a i vyšší zátěž. Batohu to přidá na hmotnosti, ale ve srovnání s váhou plného zavazadla (na které se podílí notebook a zřejmě i spousta papíru) je to zanedbatelné.
Batoh je tvořen dvěma hlavními komorami, dále jednou velkou a jednou poloviční přední kapsou. V první komoře je polstrované pouzdro na notebook, uzavíratelné nahoře páskem se suchým zipem.

 

Vnitřní prostor batohu

 

Druhá hlavní kapsa není tak zajímavá, je v ní už jen jedna síťovaná kapsa na zip, o něco nižší. Dále obě zmíněné přední kapsy a na bocích dvě postranní síťované, z nichž jedna má pod síťkou všitou látku, takže z ní ani drobné předměty nevypadnou. Pokud jde o kapsy, měla jsem trochu problém s uložením osobních věcí menších rozměrů, jako je peněženka, klíče, doklady, mp3 přehrávač apod. Takové věci člověk přirozeně nenosí v otevřených bočních kapsách, a malá přední kapsa na zip je úplně plochá, takže při plně naplněném batohu se do ní sotva vejde „naditá prkenice“. Vnitřní kapsy jsou zase příliš velké, drobnosti se v nich ztratí. Předpokládám ale, že podobný problém většina lidí elegantně řeší ledvinkou kolem pasu, do které mají také lepší přístup...

To je základní popis, co se týče prostoru. Batoh je zjevně určen pro transport především školních potřeb (zejména ve formátu A4), prakticky roztříděných do různých kapes, spíše než objemných předmětů, které vyžadují prostor 20 litrů vcelku.
Záda batohu jsou vyztužena pěnovými výlisky tak, aby záda nositele mohla alespoň trochu dýchat. Popruhy jsou z vnitřní strany pošity šusťákovinou, která je pevnější, ale asi hůř saje pot než materiál na ploše zad (s nošením batohu v letním období zatím nemám zkušenost).

Uchycení popruhů je typické pro batohy Harphya. Zajistí lepší trvanlivost zavazadla (podle mých zkušeností to vždycky nejdříve odnesou ramenní popruhy, lépe řečeno jejich přišití v horní části), ale pro osoby s extrémně širokými rameny může být pak nošení nepohodlné. Já osobně ani můj manžel jsme takový problém neměli. Je naopak možné, že toto řešení napomáhá lepšímu rozložení váhy. Samozřejmostí je nastavitelná délka popruhů. Pochopitelně bych asi uvítala možnost ulevit ramenům pomocí bederního popruhu. V této cenové relaci (a této třídě batohů) by to ovšem byl výrazný nadstandard. I tak se mi však batoh nosí velmi dobře, přestože konstrukce zádového systému je velice jednoduchá. Ucho pro nošení v ruce je kvůli odolnosti a pohodlnějšímu úchopu obšité koženkou.

 

Nevýhody batohu


 
Nevýhodou starších typů batohu Harphya (20l, ten náš byl vyroben před několika lety) byly zipy u přední kapsy, které měly tendenci se zachytávat o okraje tkaniny. U tohoto modelu (a u nynějších Harphyí 20l také) je to vyřešeno olemováním těchto okrajů společně s okrajem zipu, nebezpečí zadrhnutí tím odpadá. Co je však mínusem oproti „dvacetilitrovce“, že zipy nejsou kryté. Znamená to dávat větší pozor, nesu-li batoh v prudkém dešti, aby zipem nenatekla voda do hlavní komory, kde je uložený notebook. Pouzdro uvnitř kapsy nemá žádné víko, je zajištěné jen páskem uprostřed, takže laptop v nemá tak důkladnou ochranu proti vlhkosti. Vnější textilie je ale nepromokavá a otvor kapsy na notebook je pod ní schovaný (není přímo pod zipem), takže nebezpečí zatečení je relativně nízké.

Výrobce uvádí, že v batohu lze nosit notebooky o velikosti 15 až 17“. Podle našich zkušeností se patnáctipalcový, 3,5cm tlustý laptop (staršího data výroby) vejde jen taktak, ale pro moderní notebooky menších rozměrů je zavazadlo ideální. Záleží samozřejmě na vnějších rozměrech notebooku, rozměry kapsy jsou uvedené v popisu produktu.
V současné době je Harphya k dispozici celkem v deseti barevných provedeních, na své si přijdou příznivci decentních i křiklavějších barev.

Výhody:

  • vysoká odolnost (kvalitní materiál a šití)
  • dobře řešené uchycení popruhů
  • příznivý poměr „cena/výkon“
  • velký výběr barev

Nevýhody:

  • nekryté zipy
  • ne úplně uzavřené pouzdro na notebook

Verdikt: Batoh je ušit z pevného materiálu, s použitím kvalitních zipů a nití. Firma Fornax s.r.o. zůstává věrná své tradici spočívající v jednoduchosti, ale kvalitním zpracování. Batoh doporučuji jako ideální řešení pro studenty, kteří kromě notebooku do batohu pohodlně uloží i skripta a další nezbytnosti. Dá se také rozumně předpokládat, že jim i přes značnou zátěž batoh vydrží několik let.