Taška na rameno nebo batoh

6. září v 16:36

Postupem času se každý z nás vypracuje ke specifickému osobnímu stylu. A stejně tak každému z nás vyhovuje něco jiného. Batoh i taška musí vyhovovat našemu vkusu i tělu.

Asi má každý svůj postup při balení batohu a těžko říct, zda je některý z nich opravdu ten správný. Jsou ale osvědčené metody, na které dřív nebo později přijde každý. S výběrem tašky či batohu si většinou necháme poradit od prodejce i kamaráda. Můžete být ale i zaskočeni tím, jaké mají zavazadla a batohy vychytávky. Správné užívání zavazadel totiž usnadní cestování. Pokud jdete třeba jen do posilovny, klidně vám postačí taška přes rameno s dostatkem místa na obuv, sportovní oblečení až po ručník a láhev s vodou.

Batoh i zavazadlo je vhodné kupovat podle druhu aktivit, které s ním budete absolvovat. Stejně tak je třeba i správně balit, aby bylo vše po ruce i během cesty, pokud je to třeba. Opravdu výrazně se pak liší způsob balení určený pro aktivní pohyb venku v přírodě třeba od sbalení na technické lezení či jednoduché cestování z bodu A do bodu B. Dobrý výběr batohu ještě neznamená pohodlné nošení. Je nutné se stejně tak důsledně věnovat i jeho řádnému nastavení a seřízení. Je třeba si nastudovat a vyzkoušet, jak správně batoh naplnit a seskládat. Proto i tento článek naleznete na našem blogu.

Existuje hned několik pravidel, jak správně rozložit v batohu či tašce váhu nákladu. Každý, kdo se v přírodě a na cestách často pohybuje, někdy slyšel, že těžké věci je třeba balit nikoliv dolů, ale nahoru hned těsně pod víko svého batohu. Podle nových vědeckých výzkumů to ale není tak úplně univerzální rada. Způsob plnění zavazadla i batohu se odvíjí především od aktivity, kterou s ním budete podnikat. Dělíme jen na tří základní způsoby. Technické zdolávání terénů, kam patří horolezectví, balení pro pobyt v přírodě na túry a pro aktivní pohyb v přírodě, kam patří běh, cyklistika nebo třeba běžky.