Umíte správně sbalit batoh?

25. září v 16:38

V prvním kroku si řekneme něco o balení pro technické zdolávání terénů, kam patří horolezectví. Pohyb v extrémních podmínkách je náročný a každý nepřesný krok může být zároveň i krokem posledním.

Je důležité zabalit si do batohu výzbroj a výstroj tak, abyste dosáhli té nejlepší rovnováhy při výstupech a pohybech. Věci v batohu nasměrovat těžištěm batohu co nejblíže k těžišti vašeho těla. Nejtěžší věci tedy dejte do druhé a třetí čtvrtiny výšky vašeho batohu. Pak upevněte batoh pomocí pásků co nejblíže k zádům. Pokud nesete středně těžké věci, dáváte je do první a čtvrté čtvrtiny výšky batohu. Všechny ostatní lehké a objemné věci se musí doslova nacpat do zbývajících částí ve vašem batohu.

Pro pobyt v přírodě a horské túry, kdy často přenášíme batoh i na mnohem větší vzdálenost v méně náročném terénu než při horolezectví, nemusíme tak důsledně myslet na rovnováhu. Zde se ale zase zaměřte na komfort při nesení a zaručení pohodlí. Popruhy řezající do zad a bolest hlavy od krční páteře není nic příjemného. Snažte se v tomto případě umístit těžiště batohu tentokrát nad těžiště svého těla. To znamená v praxi fakt, že ty nejtěžší věci dáte do prvních dvou čtvrtin výšky batohu. Ten pak zase dáte co nejblíže ke svým zádům. Všechny lehké věci dáte do spodní části batohu. Do zbývajících prostorů batohu rozmístíte středně těžké věci.

Pro aktivní pohyb, jako jsou brusle, běžky, běh či cyklistika balíme zase jinak a při pohybu v přírodě dbáme na svá záda. Hodně se používají takzvané ledvinky nošené v pase nebo malé praktické batohy. Zde je třeba se zaměřit na upevnění batohu či zavazadla na záda a ledvinek na tělo. Sbalení je spíše o praktičnosti. To co budete rychle potřebovat vyndat a musí být po ruce balit s rozmyslem. Těžké předměty umístěte k tělu co nejblíže. Pokud se vám podaří věci správně zafixovat, váš pohyb s batohem bude mnohem komfortnější a efektivnější. Batoh musí být i nyní pevně umístěn přímo na těle, aby se co nejméně pohyboval. V dolní části zad musí držet opravdu velmi pevně.