Váhové kategorie nákladu a praktické balení batohu

10. listopadu v 16:40

Rozložit správně váhu v batohu je celkem věda. Možná to vychytáte až časem. Pokud jste si již s námi nastudovali jak pracovat s těžištěm a jak balit v závislosti na pohybu, který budete vykonávat, je nejvyšší čas rozklíčovat váhové kategorie. Které vybavení kam patří, si nyní řekneme.

Pokusíme se také předat vám pár vyzkoušených dobrých tipů. Některé ušetří námahu i čas a někdy vám mohou i zachránit život. Pokud jde o výzbroj a výstroj, těžké věci jako voda, jídlo, vařič s kartuší, ešus, stanové tyčky, cepíny a mačky asi dokážete rozpoznat. Pokud se naučíte pracovat s těžištěm a vše dobře naskládáte, pamatujte ale i na to, že cepín je třeba po ruce, uprostřed batohu je vám na skále celkem na nic.

Středně těžké věci, kam patří některé jídlo, stan, zřejmě i nafukovací karimatka a oblečení, pak budete vycpávat, kam se dá a doplňovat věcmi lehkými, tedy lehčími kusy oblečení, lehkým spacákem pláštěnkou a možná i věcmi k hygieně. Určitě váhu poznáte i na pohled. Praktické balení zase nemusí být až taková věda. Když si například rozdělíte balení stanu na jednotlivé části, tedy tyčky, tropiko a ložnici, bude se vám lépe využívat prostor batohu a můžete velmi dobře pracovat právě s těžištěm. Někdy je ale třeba dobré vyndat spacák z obalu, protože tak mnohem lépe vyplníte všechny mezery v batohu. Dobře slouží jako polstrování batohu v zádové oblasti, aby vás pak nikde nic netlačilo. Pokud je ale naopak spacák v kvalitním dobře kompresním obalu, zabere vám na druhou stranu mnohem méně potřebného místa.

Všechny důležité věci, jako je telefon, doklady, mapa, kompas, nouzové oblečení, pláštěnka, nouzové jídlo i lékárnička raději zabalte navíc do nepromokavých obalů a mějte je neustále po ruce. Myslete na to, že některé z věcí budete potřebovat průběžně a jiné třeba až večer nebo zítra. I tomu se musí přizpůsobit postup při balení. Pokud vám to nebude vadit v pohybu, karimatku připevněte nahoru nebo naspod batohu pomocí speciálních popruhů a ušetříte místo. Pěkně si utáhněte všechny kompresní popruhy a budete se lépe pohybovat v terénu. Lahve s vodou po obou stranách batohu upíjejte na střídačku kvůli těžišti, nebo si pořiďte vak na vodu i s hadičkou na pití. Co nutně nepotřebujete, nechte doma.